Płacę przez PayU

zalecenia zapobiegawcze

Zalecenia zapobiegawcze

Przedstawioną wiedzę w zakresie prewencji i terapii ran należy traktować jako porady zawsze pamiętając o konieczności wymogu fachowego wsparcia medycznego.  Wskazania i postępowanie należy weryfikować zgodnie z zaleceniami aktualizowanymi przez Polskie Towarzystwo LeczeniaRan.

Zalecenia konsultanta Krajowego w dz. Pielęgniarstwa w sprawie prowadzenia profilaktyki odleżyn u pacjentów hospitalizowanych, wprowadzone do praktyki pielęgniarskiej w roku 2001

Zalecenia obowiązują w lecznictwie stacjonarnym, w oddziałach gdzie są hospitalizowani pacjenci zagrożeni powstaniem odleżyn jak również z już powstałymi zmianami odleżynowymi, zalecenia są oparte na standardzie wydanym w roku 1995 przez NRPIP w Warszawie

Zalecenie I W sprawie organizacji pracy jak również działań podejmowanych przez kadrę zarządzającą na poziomie szpitala

Na poziomie szpitala jest powołana komisja lub zespół ds. profilaktyki odleżyn


Zadania komisji (zespołu) :


1.Działalność edukacyjna nakierowana na pracowników oraz pacjenta i jego rodzinę
2.Opiniowanie wyników prowadzonej profilaktyki , na podstawie rejestru pacjentów zagrożonych oraz pacjentów u których wystąpiły zmiany odleżynowe
3.Opiniowanie wyposażenia oddziałów w środki oraz sprzęt mające zastosowanie w zapobieganiu odleżynom
4.Wnioskowanie o zakup środków , sprzętu w ramach programu zapobiegania odleżynom
5.Proponowanie zmian organizacyjnych z zakresie realizacji programu zapobiegania odleżynom

Zalecenie II W sprawie rejestru pacjentów zagrożonych oraz pacjentów z powstałymi odleżynami

Na poziomie oddziałów a następnie szpitala jest prowadzona analiza pacjentów zagrożonych oraz pacjentów z odleżynami. Rejestr służy do miesięcznej ewidencji pacjentów z odleżynami oraz pacjentów zagrożonych powstaniem odleżyny.Na poziomie szpitala jest prowadzona na bazie rejestrów z poszczególnych oddziałów, roczna ewidencja statystyczna.

Zalecenie III W sprawie oceny zagrożenia ryzyka wystąpienia odleżyny

 1.  Każdy nowoprzyjęty pacjent w okresie pierwszych 2 godzin swojego pobytu w oddziale zostaje oceniony pod kątem zagrożenia powstania odleżyn przy użyciu  jednej ze skal (Norton , Waterlow, Douglas lub innej uznanej i mającej zastosowanie w ocenie stopnia zagrożenia )

 2. Ocena jest powtarzana wg. przyjętego schematu w oddziale np. 2 lub 3 razy w tygodniu lub częściej gdy stan pacjenta wymaga intensywnej opieki pielęgniarskiej

Zalecenie IV W sprawie dokumentacji

 1. Chorym którzy uzyskują liczbę punktów klasyfikującą ich do grupy zagrożonych odleżynami zakładana jest dokumentacja pacjenta zagrożonego powstaniem odleżyn,
 2. W sytuacji pacjentów z odleżynami zakładana jest dokumentacja pacjenta z odleżynami oraz dokumentacja pacjenta zagrożonego powstaniem odleżyn.

 

Zalecenie V W sprawie stosowania środków o działaniu miejscowym na skórę pacjenta w ramach profilaktyki odleżyn

Oddziały szpitalne w których są hospitalizowani pacjenci z grupy ryzyka zagrożenia powstaniem odleżyn bądź pacjenci z powstałymi zmianami odleżynowymi , powinny być bezwzględnie zaopatrzone w środki do miejscowego stosowania na skórę o działaniu:

 • Pielęgnacyjnym
 • Antybakteryjnym
 • Nawilżającym i natłuszczającym skórę
 • Regeneracyjnym w sytuacji np. maceracji naskórka
 • Łagodzącym podrażnienia
 • Przywracającym pH skóry

Zalecenie VI W sprawie stosowania materacy zmiennociśnieniowych  stosowanych w profilaktyce odleżyn

W oddziałach szpitalnych gdzie są hospitalizowani pacjenci z grupy ryzyka powstania odleżyn bądź z powstałymi już odleżynami powinny znajdować się materace zmiennociśnieniowe.

Zalecenie VII W zakresie stosowania udogodnień

W oddziałach szpitalnych gdzie są hospitalizowani pacjenci z grupy ryzyka powstania odleżyn bądź z już powstałymi powinny znajdować się następujące udogodnienia:

 • Poduszki przeciwodleżynowe , zmiennociśnieniowe
 • Specjalistyczne podkłady oraz pokrowce na materace mające zastosowanie w profilaktyce odleżyn
 • Kółka z pianki
 • Maty i podkładki do bezpiecznego przemieszczania chorych
 • Podnośniki oraz inny nowoczesny sprzęt mający zastosowanie w profilaktyce i leczeniu odleżyn

Zalecenie VII W sprawie edukacji pacjenta

Każdy pacjent z grupy ryzyka zagrożenia powstaniem odleżyn oraz w razie konieczności jego rodzina lub opiekunowie  przed wypisaniem z oddziału szpitalnego powinni posiadać wiedzę z zakresu zapobiegania odleżynom.


Konsultant Krajowy w dz. Pielęgniarstwa
 dr n. biol. Grażyna Kruk- Kupiec  Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności.
Używamy plików cookies i podobnych technologii w celu realizacji usług, reklamy, statystyk, optymalizacji. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kopiowanie dla celów komercyjnych, bez naszej naszej pisemnej zgody jest zabronione.