Kaklulator BMI

Kryterium BMI

Otyłość kliniczna (BMI >35) u chorych z ograniczeniami ruchomości skutkuje zwiększeniem działania sił statycznych i dynamicznych oraz powikłaniami wynikającymi z zaburzonej termiki pacjenta.

Body Mass Index (BMI): waga (kg) / wzrost2 (m2)materace dwusekcyjne dla NIEDOWAGA, NORMA, NADWAGA
materace trzysekcyjne dla OTYŁOŚĆ, OTYŁOŚĆ EKSTREMALNA.

Dlaczego wskaźnik BMI jest ważny?

Głównymi czynnikami decydującymi o medycznej skuteczności materaca jest jego objętość (wysokość) i minimalna wartość wytwarzanego przez pompę ciśnienia. Pneumatyczne materace przeciwodleżynowe umożliwiają zmniejszenie ucisku poprzez rozłożenie ciężaru pacjenta na dużej powierzchni. Im materac jest wyższy tym większa jego powierzchnia ustępuje pod ciałem pacjenta i pacjent bardziej się w niego zapada - zwiększając obszar uciskanej powierzchni ciała. Pacjent otulony jest większą powierzchnią materaca i dzięki temu, że ciężar ciała pacjenta “rozkłada się” na większy obszar maleje wartość ucisku wywieranego na 1cm2 ciała. Powierzchnia styku z ciałem jest w takim materacu większa i dlatego ciężar chorego "rozkłada się" na większą powierzchnię zmniejszając siłę nacisku wywieraną na tkanki. Aby taki mechanizm mógł zadziałać pompa musi utrzymywać odpowiednio niskie ciśnienie powietrza w materacu aby zbyt mocno wypełniony materac nie utrzymywał leżącego za wysoko (za wartość ciśnienia odpowiada pompa). Stosowanie wysokich materacy wymaga precyzyjnego sterowania ciśnieniem powietrza w materacu, ponieważ głębokie zanurzenie w materacu wymaga zapewnienia stabilnego i ultraniskiego ciśnienia.

Dlatego do leczenia odleżyn zaawansowanych stosuje się wyłącznie materace wysokie (mogące w sobie „zanurzyć” pacjenta) wraz z pompami ultraniskociśnieniowymi (utrzymującymi ciśnienie w materacu na poziomie około 15 mmHg).

                        rys. WYSOKOŚĆ MATERACA A POWIERZCHNIA STYKU Z CIAŁEM CHOREGO

Z przedstawionych powodów im pacjent jest cięższy /posiada wyższe BMI/ tym materac powinien być wyższy a pompa powinna utrzymywać w materacu niższe wartości ciśnienia.

Chorzy otyli /wysokie BMI/ stosować muszą materace podwyższone lub wysokie. Chorzy ze skrajną otyłością wyłącznie materace specjalistyczne / np. prostokomorowe trzysekcyjne/

Komory w materacu zmiennociśnieniowym automatycznie współpracują ze sobą przy nabieraniu i wypuszczaniu powietrza.

Materac dwusekcyjny

-dwa wloty powietrza zasilają dwie główne sekcje w materacu.


Taki materac pracuje w czterech fazach:
faza 1. wypełnienie wszystkich komór powietrzem
faza 2. wypompowanie z co drugiej komory 
faza 3. wypełnienie wszystkich komór 
faza 4. wypompowanie z komór dotychczas stale wypełnionych.

 

Masa pacjenta jest podpierana 1/2 lub całą powierzchnią przylegania.

 

 Materac trzysekcyjny

-trzy wloty powietrza zasilają trzy główne sekcje w materacu. 

Materac pracuje w sześciu fazach:
faza 1. wypełnienie wszystkich komór powietrzem
faza 2. wypompowanie z pierwszej komory (pełne pozostają druga i trzecia)
faza 3. wypełnienie wszystkich komór 
faza 4. wypompowanie z drugiej komory (pełne pozostają pierwsza i trzecia)
faza 5. wypełnienie wszystkich komór 
faza 6. wypompowanie z trzeciej komory (pełne pozostają pierwsza i druga)

 

Masa pacjenta jest podpierana 2/3 lub całą powierzchnią przylegania.

 

 

 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności.
Używamy plików cookies i podobnych technologii w celu realizacji usług, reklamy, statystyk, optymalizacji. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kopiowanie dla celów komercyjnych, bez naszej naszej pisemnej zgody jest zabronione.